W dn.24 lutego 2010 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich została otwarta Izba Pamięci. Wydarzenie było częścią uroczystych obchodów 10. rocznicy śmierci Patrona szkoły w Wojciechowicach. Celem utworzenia tego miejsca było przybliżenie społeczności lokalnej postaci wielkiego człowieka, jego zasług dla wyzwolenia ojczyzny i dla rozwoju demokratycznego ruchu ludowego. Postaci Polaka, który uczestnicząc w tworzeniu historii Polski, nigdy nie zapomniał o miejscu swojego pochodzenia.
Franciszek Kamiński (1902-2000) ur. W Mikułowicach w średniozamożnej rodzinie chłopskiej. Szkołę powszechną ukończył w Wojciechowicach , gimnazjum w Sandomierzu. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. W latach II wojny światowej był Komendantem Głównym 158 tys. chłopskiego wojska – Batalionów Chłopskich. Dowodził obroną wsi na Zamojszczyźnie w czasie hitlerowskiej akcji wysiedleńczej. Po wojnie był posłem do sejmu. Z przyczyn politycznych trafił na wiele lat do więzienia. Działalność polityczną wznowił w 1989r. reaktywując PSL i pełniąc funkcję jego prezesa. F. Kamiński został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari , Krzyżem Grunwaldu II klasy oraz Orderem Orła Białego. Zmarł w Warszawie w wieku 97 lat ; jest pochowany na wojskowych Powązkach.
Po śmierci generała F. Kamińskiego lokalna społeczność postanowiła uhonorować jego osobę przez szereg inicjatyw. Miedzy innymi nowa szkoła w Wojciechowicach otrzymała Jego imię, w budynku szkoły i w kościele parafialnym wmurowano tablice pamiątkowe , a następnie powstała Izba Pamięci gen. Franciszka Kamińskiego. Przed wejściem do Izby Pamięci widnieje biogram generała, obok niego znajduje się płyta pamiątkowa z datą nadania szkole imienia – 14 października 2007r. „Sercem” wystawy jest wspaniały dar córki generała, pani Zofii Kamińskiej – mundur generalski. Nad nim widnieje portret namalowany przez Kazimierza Czubę, utrzymany w eleganckiej tonacji sepii. W gablotach znajduje się bogaty wybór książek i czasopism poświęconych historii ruchu ludowego , pamiątkowe medale i inne ciekawe materiały. Izba posiada kilka sztandarów organizacji kombatanckich oraz mundury weteranów II wojny światowej. Na zwiedzających Izbę duże wrażenie robią twarze i sylwetki żołnierzy – rzeźby dłuta Ferdynanda Jarochy z Koszyc. Trzon wystawy tworzą barwne tablice prezentujące dokumenty i liczne zdjęcia wszechstronnie ukazujące życie i działalność Franciszka Kamińskiego. Korzenie jego chłopskiego rodu pokazuje drzewo genealogiczne , a liczne dokumenty świadczą o aktywności młodego Kamińskiego w harcerstwie, kościelnej sodalicji mariańskiej , w ludowej organizacji wiciarskiej. Osobno zaprezentowana jest chlubna działalność jako współtwórcy , organizatora i Komendanta BCh. Wzruszenie wzbudza list małej Zosi Kamińskiej z prośbą do władz komunistycznych o uwolnienie taty z więzienia. Kolejne plansze pokazują , jak generał Kamiński patronuje swą osobą rozlicznym inicjatywom w całej Polsce , mającym wspierać ruch ludowy i propagować wiedzę o Batalionach Chłopskich. Plansze pochodzą z Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie.
Izba Pamięci generała Franciszka Kamińskiego jest ważnym miejscem kultywowania historii i tradycji. Dostarcza rzetelnej wiedzy na temat postaci generała ,zachęca do wspomnień i refleksji historycznej. Jest to miejsce upamiętniające Rodaka , z którego dumni są mieszkańcy całej Ziemi Opatowskiej. Utrwala pamięć o legendarnym Chłopskim Generale z Mikułowic.
Izba Pamięci gościła członków rodziny Generała , przedstawicieli władz , towarzyszy broni Generała , delegacje szkół , miejscową młodzież i starsze pokolenie , którzy uwiecznili swe wrażenia wpisując się do pamiątkowej kroniki.