"Nazwa miejscowości wywodzi się, od położonego w obliczeniu terenowym, bagnistego obszaru, wysięków z których wypływa Wyszmontówka.
Po pracach melioracyjnych teren ten zamienił się w pola.
Mała wioska, ulicówka dochodząca do drogi Ostrowiec - Kraśnik, położona przy dawnym trakcie handlowym z Zawichostu do Opatowa przez Jani-ków, Zawadę, Tominy, Wyszmontów.
Nazwa wsi wywodzi się od tradycyjnego określenia podmokłych łąk i zagajników.
Dawniej występowała jako folwark. W 1890 r. należała do Bolesława Czarneckiego, właściciela Mikułowic i Zielonki Jasickiej, miał przeszło 800 morgów i dom folwarczny, w którym mieszkało sześć osób.
W wyniku parcelacji dóbr mikułowickich rodziny chłopskie z Mikułowic i okolicznych wsi kupowali kilkumorgowe działki: tak stopniowo powstawała nowa wieś. Pierwsi osadnicy to m. in. rodziny Sałatów i Mozołów.
Na terenie Ługów zlokalizowana jest stacja kolejowa rozrządowa Ożarów Cementownia. Przez teren wsi przebiega kolej.
Gleby zróżnicowane. W południowej części wsi lepsze niż w północnej. Rolnictwo zachowało tradycyjny charakter. Uprawia się przede wszystkim żyto, owies i ziemniaki. Większość rolników to dwuzawodowcy. Pracę w gospodarstwie łączą z dodatkowymi zajęciami pozarolniczymi.
W 2004 r. było tu 20 gospodarstw. Teren podmokły, stąd nazwa wsi. Zachowało się kilka starych zabudowań gospodarskich wzniesionych z kamienia drygulskiego, który był wydobywany z pobliskich kamieniołomów w sąsiednim Drygulcu. Skała o stosunkowo dużej zawartości krzemionki (stąd żółty odcień tego materiału). Do dziś na własne potrzeby jest okazjonalnie eksploatowany kamień w tej miejscowości.
Stwierdzono także niewielkie złoża pirytu, ale ich eksploatacja na razie jest mało opłacalna.
W Ługach znajduje się gospodarstwo agroturystyczne (20 miejsc noclegowych) prowadzone przez Ewę Nogaj.
Na koniec 2004 r. Ługi zajmowały 173 ha (9,5% powierzchni gminy) i zamieszkiwało 63 osoby." [sic!]
Źródło: Józef Myjak, "Tam gdzie Świt cywilizacji rolniczej" . Monografia krajoznawcza gminy Wojciechowice, PAIR Sandomierz 2006