Jasice
Park dworski
Park w Jasicach wpisany jest rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego nr rej. A 583
Drygulec
Zbiorowa mogiła żołnierzy
,,Od tragedii polskiego pociągu wojskowego w dniu 6 września 1939 roku wieś Drygulec określana jest mianem "przystanku śmierci". Tego wrześniowego dnia jadące na front pociągi - pełne żołnierzy, amunicji i koni - zatrzymały się na dłuższy postój na torowisku przy stacji Drygulec. Z powietrza spadł na nich grad bomb. Bombowce niemieckie precyzyjnie lokowały śmiercionośne ładunki w długi wąż pociągów.Na skutek ciężkiego bombardowania pociąg gospodarczy 3 Pułku Piechoty z Jarosławia zakończył swój udział w wojnie obronnej 1939 roku. Na miejscu zginęło ponad 50 żołnierzy, a ponad setkę rannych przewieziono do prowizorycznego szpitala w Ożarowie. Ci, którzy zmarli w szpitalu, zostali pochowani na pobliskich cmentarzach parafialnychw Ożarowie, Bidzinach i innych. Poległych w Drygulcu pochowano w czterech zbiorowych mogiłach niedaleko torów, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się pomnik. W 1954 roku dokonano ekshumacji i ich szczątki przeniesiono do kwatery cmentarza wojskowego przy Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Pomnik ten powstał z inicjatywy miejscowych żołnierzy - kombatantów II wojny światowej. Pewnej nocy 1969 roku przywieziono tu ogromny głaz. Jakiś czas później ówczesne władze wyraziły zgodę na umieszczenie jednej z dwóch tablic znajdujących się dzisiaj na pomniku, następnie w nieznanych okolicznościach i niewiadomym czasie pojawiła się następna. Orła w koronie umieszczono po 1991 roku. Przed pomnikiem znajduje się jeszcze mały żelazny krzyż, a po lewej stronie dwie tablice z nazwiskami poległych. Pochodzili z różnych stron Polski: z Annopola, OstrowaWielkopolskiego, Łodzi, Nowego Sącza, Czortkowa i Kalisza.
Od wielu lat w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Drygulcu pod pomnikiem odbywają się patriotyczne uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia.’’
Źródło: https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/26624,drygulec-smierc-przyszla-z-gory---.html
Gierczyce
Park dworski z aleją dojazdową
Park podworski wraz z aleją dojazdową wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego nr rej. A 582. Drewniany dwór z drugiej połowy XIX wieku w Gierczycach nie istnieje już od kilkudziesięciu lat. Pozostał tylko ślad po jego fundamentach. Przetrwały inne, trwalsze od drewnianych murowane budynki kompleksu dworskiego i nieliczne już stare drzewa w podworskim parku. Będąc tu, szczególnie trzeba zwrócić uwagę na przerzedzoną już ale piękną aleję bukową, która prowadziła niegdyś do dworu. Drzewa - pomniki przyrody widoczne są z drogi Opatów - Ożarów i przyciągają oczy swoim specyficznym czerwonym kolorem.
Kaliszany
Zespół dworsko-parkowy z parkiem dworskim
Zespól Dworsko-Parkowy w Kaliszanach wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego nr rej. A 584.
Mierzanowice
Park dworski
Park Podworski w Mierzanowicach wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego nr rej. A 585.