Kościół parafialny pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
w Wojciechowicach
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika wybudował w 1362 r. kanonik sandomierski Wojsław, herbu Wilczekosy. W I poł. XVII stulecia z fundacji kasztelana zawichojskiego Hermolausa Ligęzy i jego żony Anny z Jakubowskich dobudowano kaplicę Matki Boskiej, w której znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. W roku 1891 r. znany i ceniony malarz Wojciech Gerson świątyni ozdobił gotyckie mury freskami. Wnętrze kościoła restaurowane było w 1962 r. W latach 2003-2010 przeprowadzono remont organów, wstawiono nowe witraże i odrestaurowano kościół na zewnątrz. Dodatkowo poddano konserwacji polichromię kaplicy, ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej oraz ołtarz główny (2010-2012). Świątynia wybudowana jest z kamienia i otynkowana, gotycka. Prezbiterium jest niewielkie, na planie kwadratu. Do północnej ściany nawy przylega kwadratowa, barokowa kaplica Matki Boskiej, z kryptą grobową rodu Ligęzów. Przy wschodniej ścianie kaplicy mieści się zakrystia, a do zachodniej ściany nawy dostawiona jest XIX-wieczna kruchta. Kościół przykryty jest stromym, dwuspadowym dachem. Wieżyczka na sygnaturkę, górująca nad całością świątyni, ma formę późnobarokową. Prezbiterium posiada sklepienie krzyżowo-żebrowe ze zwornikiem ozdobionym herbem Wojsława – Wilczekosy. Nawę nakrywa strop płaski z fasetą, zakrystię sklepienie kolebkowe. Wewnątrz zachował się późnogotycki portal z datą 1523 na nadprożu, wiodący z prezbiterium do zakrystii, oraz gotyckie ostrołukowe okna w prezbiterium. Ściany prezbiterium pokrywa polichromia pędzla Wojciecha Gersona. W głównym ołtarzu, pochodzącym z I poł. XIX w., umieszczony jest obraz patrona świątyni.
Źródło: https://diecezjasandomierska.pl/wojciechowice-sw-wojciecha-bim/ z dnia 31.01.2020 r.
Kościół parafialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Stodołach
Kościół parafialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przeniesiony został w 1953 r. z Lasocina. Zbudowany był prawdopodobnie w XVII w. z fundacji Eugeniusza Roguskiego. Istnieje hipoteza, że była to druga translokacja – kościół zbudowano we wsi Tarłów (powiat iłżecki). Zestawiony został w Stodołach wg projektu Józefa Jamroza. Zniesiono wówczas przednią część nawy i dobudowano zakrystię. Restauracja świątyni miała miejsce w latach 1981-1986. W 1992 r. wymieniono pokrycie dachu z gontu na blachę. Świątynia jest drewniana, o konstrukcji zrębowej, orientowana. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte trójbocznie, z boczną zakrystią i krucyfiksem na zewnątrz. Do frontonu nawy dostawiona jest kruchta z trójkątnym szczytem. Dach jest kryty ocynkowaną blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz strop w nawie jest płaski z fasetą, a w prezbiterium lekko zaokrąglony. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch słupach z lekko wybrzuszonym parapetem. Polichromia na stropie przedstawia Ducha Świętego i Matkę Boską, a faseta ozdobiona jest wizerunkami czterech Ewangelistów w prezbiterium i polskich świętych w nawie. Wyposażenie stanowi późnobarokowa ambona z I poł. XVIII w. z Lasocina, współczesne ołtarze i ławki.
Źródło: https://diecezjasandomierska.pl/stodoly-sw-teresy-od-dzieciatka-jezus/ z dnia 31.01.2020 r.
Kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa w Gierczycach
Kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa wzniesiony został w 1708 r. przez ks. Macieja Kurnickiego. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp M. Kunicki 18 października 1741 r. W 1797 r. postawiono kamienną, piętrową dobudówkę, której inicjatorem był ks. Benedykt Kołaczewski. Wyposażenie wnętrza wykonane zostało pod koniec XVIII w. pod wpływem warsztatu Macieja Polejowskiego, m.in. przez Kwiatowicza z Nowego Korczyna, W. Pogodę i Czernego. Świątynię odrestaurowano w latach 1978-1980. W 2002 r. ponownie odnowiono polichromię wewnątrz kościoła. Natomiast w 2009 r. poddano gruntownej renowacji kościół (m.in. montaż miedzianej blachy, wymiana oszalowania), dzwonnicę i ogrodzenie. Świątynia jest jednonawowa, zbudowana z drewna modrzewiowego. Mniejsze od nawy prezbiterium zamknięte jest prostokątnie z boczną, murowaną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Kościół ma dwie kruchty: od frontu i z boku nawy. Dach kryty jest blachą miedzianą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze wyłożone jest boazerią. Strop jest kolebkowy, z płaskimi odcinkami bocznymi w nawie – zakrzywieniami. Wyposażenie stanowią: późnobarokowy krucyfiks z aniołami z XVIII w., podwieszony w łuku tęczy o barokowym wykroju, ołtarz główny i dwa boczne, ambona, chrzcielnica, dwa konfesjonały oraz ławki rokokowe z końca XVIII w., kropielnica kamienna klasycystyczna. Witraże w oknach wykonano w latach 2001-2002 z fundacji okolicznych mieszkańców. Zespół kościoła tworzy dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo-ramowej z pocz. XVIII w. z dwoma dzwonami. Kryta jest dachem gontowym i zwieńczona blaszaną wieżyczką na sygnaturkę z latarnią.
Źródło: https://diecezjasandomierska.pl/gierczyce-sw-mikolaja-bpa/ z dnia 31.01.2020 r.
Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bidzinach
Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany został w latach 1720-1730 z fundacji Stanisława Aleksandra Bidzińskiego i jego żony Krystyny z Szembeków. Konsekracja świątyni miała miejsce 17 września 1730 r., której dokonał bp M. Kunicki, sufragan krakowski. Kościół bidziński został dotknięty działaniami II wojny światowej. Od sierpnia 1944 do stycznia 1945 r. w pobliżu kościoła przebiegała linia frontu. W wyniku ostrzeliwania Świątynia została częściowo uszkodzona, o czym świadczą wmurowane w południową ścianę pociski armatnie. Kościoła był restaurowany w latach 1977-1992 (m.in. wykonano nowe organy). W 2001 r. dach świątyni pokryto blachą miedzianą. Świątynia jest murowaną budowlą późnobarokową. W skład Świątyni wchodzi nawa i prostokątne, dwuprzęsłowe prezbiterium, węższe od nawy. Przy prezbiterium, od północy, dobudowana jest zakrystia, a przy nawie, od zachodu, kruchta. Nad nawą umieszczona jest sygnaturka. Wnętrze rozczłonkowane zostało pilastrami i nakryte sklepieniem kolebkowym: w nawie z lunetami, w prezbiterium na gurtach. Wyposażenie wnętrza jest rokokowe, wykonane przez warsztat Macieja Polejowskiego.
Źródło: https://diecezjasandomierska.pl/bidziny-sw-ap-piotra-i-pawla/ z dnia 31.01.2020 r.