W dniu 13 lipca 2011 r. społeczności szkół (nauczyciele, rodzice) w Gierczycach, Stodołach i Wojciechowicach zarejestrowali Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Gminy Wojciechowice "Dzieci Naszym Dobrem".
Celem stowarzyszenia jest realizacja zadań w zakresie m.in.:
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania dzieci i młodzieży,
- kultury, sztuki, krajoznawstwa,
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
- wspierania procesu edukacji uczniów zdolnych i ambitnych,
- prowadzenia działalności na rzecz edukacji profilaktycznej, prozdrowotnej, regionalnej i ekologicznej,
- szeroko rozumianej pomocy i działania na rzecz osób potrzebującym,
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
Z dniem 13 lutego 2012 r. Gmina Wojciechowice w drodze Uchwały z dnia 3 października 2011 r. przekazała Stowarzyszeniu Na Rzecz Edukacji Gminy Wojciechowice "Dzieci Naszym Dobrem" do prowadzenia Publiczną Szkołę Podstawową w Stodołach, Publiczną Szkołę Podstawową im. Ofiar Katynia w Gierczycach, Publiczną Szkołę Podstawową w Wojciechowicach im. gen. Franciszka Kamińskiego Komendanta Głównego BCh. Od tego czasu dyrektorzy w/w placówek weszli w skład zarządu Stowarzyszenia i stali się odpowiedzialni za działalność, istnienie tych placówek oświatowych.
W ciągu 10 lat działalności Stowarzyszenie przy wsparciu Gminy Wojciechowice zadbało o bazę lokalową szkół:
- W 2018 roku dzięki funduszom i staraniom Gminy oddano na potrzeby Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Gierczycach drugi budynek wraz z placem zabaw, gdzie mieści się oddział przedszkolny. Wyposażenie tego budynku (tzn. meble, zabawki i inne urządzenia) zakupiono z funduszy szkoły.
- W 2020 r. dzięki Gminie, która aplikowała projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a którego zakres rzeczowy obejmował termomodernizację trzech budynków użyteczności publicznej w Gminie Wojciechowice wykonano termomodernizacje budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Gierczycach. Prace obejmowały: montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację instalacji co, modernizację instalacji elektrycznej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także prace dociepleniowe zewnętrznych ścian budynku, fundamentów, stropów, wymianę pokrycia dachowego. Całość dopełniła nowa elewacja budynku.
Przy szkołach powstały nowoczesne place zabaw, które zostały sfinansowane z budżetu Gminy.
Dzięki pozyskanym funduszom zmodernizowano bazę dydaktyczną szkół:
- Indywidualizacja procesu nauczania dla uczniów klas I-III - Program Operacyjny Kapitał Ludzki (EFS),
- Modernizacja 3 oddziałów przedszkolnych w Gminie Wojciechowice - Program Operacyjny Kapitał Ludzki (EFS),
- Zakup pomocy dydaktycznych do nauczania chemii, fizyki, biologii i geografii w ramach projektu z oświatowej rezerwy budżetowej,
- Zakupienie pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych "Aktywna tablica".
Ze środków pieniężnych szkół wymieniono sprzęt komputerowy w pracowniach komputerowych. Zakupiono tablice i monitory interaktywne. W ramach projektu "Zdalna szkoła" i "Zdalna szkoła plus" szkołom zostały przekazane przez Gminę laptopy oraz tablety potrzebne uczniom i nauczycielom w prowadzeniu nauki zdalnej.
W roku 2019 mieszkańcy sołectw Stodoły-Kolonie i Stodoły-Wieś z sołtysami podjęli decyzje, że fundusze soleckie zostaną przeznaczone na doposażenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stodołach. Za kwoty 19 400,06 PLN i 15 046,73 PLN zakupiono doposażenie placu zabaw dla dzieci, Smartfloor - czyli podłogę interaktywną z zadaniami, grami logicznymi, łamigłówkami dla dzieci w oddziale przedszkolnym, zakupiono również monitor interaktywny z laptopem dla klasy I.
Szkoły duża rolę przywiązują do wychowania patriotycznego i tradycji lokalnych:
- Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Wojciechowicach jest generał Franciszek Kamiński – Komendant Główny Batalionów Chłopskich, urodzony w Mikułowicach. Społeczność szkoły w rocznicę śmierci generała czci jego pamięć i przypomina zasługi tego wybitnego Polaka. W szkole powstała Izba Pamięci poświęcona Kamińskiemu. Znajduje się tu wiele książek i czasopism poświęconych historii ruchu ludowego, pamiątkowe medale, zdjęcia ukazujące życie i działalność Franciszka Kamińskiego. Izba Pamięci jest miejscem kultywowania historii i tradycji. Dostarcza rzetelnej wiedzy na temat jego postaci, zachęca do wspomnień historycznych.
- Dnia 30 kwietnia 2010 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Stodołach zorganizowała uroczystość w ramach projektu "Katyń ocalić od zapomnienia". W trakcie uroczystości posadzono "dąb pamięci" poświęcony mieszkańcowi Stodół, porucznikowi Stanisławowi Krzysztofikowi, który został zamordowany w Katyniu. Co roku szkoła upamiętnia to wydarzenie.
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Gierczycach nosi imię Ofiar Katynia. Co roku w szkole odbywają się uroczystości patriotyczne poświęcone Antoniemu Małkowi – nauczycielowi, jednej z ofiar Katynia. W szkole znajduje się tablica ku czci nauczyciela zamordowanego w Katyniu. Na placu przy szkole rośnie drzewo pamięci.
Szkoły zapewniają bogatą ofertę działań edukacyjnych poprzez realizację projektów i współpracę z placówkami naukowymi.
- 8 kwietnia 2016 r. PSP w Stodołach gościła prof. nz. dr hab. inż. Dziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH pana Antoniego Cieślę oraz dr Mikołaja Skowrona. Profesor podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem i wygłosił 2 wykłady o lewitacji magnetycznej. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie.
- Dnia 10 czerwca 2016 r. korzystając z zaproszenia p. prof. Antoniego Cieśli - Dziekana Wydziału Elektrotechniki Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH uczniowie klas szóstych szkół z terenu Gminy Wojciechowice wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do AGH w Krakowie.
- Dnia 21 kwietnia 2017 r. dzięki ponownemu zaproszeniu prof. Antoniego Cieśli, naukowe koło zainteresowań "Lampa Ignacego" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stodołach wraz z uczniami ze szkół w Gierczycach i Wojciechowicach, mogło gościć w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
- Na terenie PSP w Wojciechowicach w dniach 16 i 17 maja 2019 r. gościł Naukobus z mobilną wystawą przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Nauka dla ciebie". Wystawa zawierała interaktywne eksponaty, które pozwalały poznać i zrozumieć zjawiska z różnych obszarów wiedzy. W wystawie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół prowadzonych przez stowarzyszenie.
Stowarzyszenie jako organ prowadzący aktywnie działa w wielu obszarach na rzecz społeczności lokalnej przy współudziale Gminy Wojciechowice. Szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie organizowały festyny rodzinne, uroczystości lokalne (Dzień Niepodległości, Marsze Niepodległości, rocznice wybuchu II wojny światowej). Przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wojciechowicach organizowało spotkania wigilijne dla podopiecznych OPS oraz koordynowało wydawanie żywności dla potrzebujących mieszkańców Gminy Wojciechowice pozyskanej z Banków Żywności.
Nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stodołach współpracowali z Dziennym Domem "Senior +" w Stodołach-Koloniach. Ta międzypokoleniowa wymiana wartości opierała się na zajęciach, które odbywały się na miejscu w Dziennym Domu "Senior +", były to:
- Warsztaty "Seniorzy nauczycielami patriotyzmu".
- Przedstawienie teatralne - inscenizacja wierszy Jana Brzechwy.
- Występ szkolnego zespołu Baba Jaga - prezentacja pieśni ludowych.
- Warsztaty plastyczne - wspólne wykonanie (dzieci i seniorzy) prezentów z okazji Dnia Mamy.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Stodołach i w Wojciechowicach były organizowane Półkolonie letnie. Brały w nich udział dzieci z terenu Gminy Wojciechowice.
W szkołach w Stodołach i Wojciechowicach odbyły się Złote Gody czyli uroczystość wręczenia medali "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" parom małżeńskim.
Stowarzyszenie skorzystało z funduszy Gminy Wojciechowice przeznaczonych na realizację zadań publicznych w ramach których odbyły się projekty adresowane do uczniów:
- "Moda na zdrowie",
- "Dzieci świata",
- "Wokół świąt tradycji Bożego Narodzenia",
- "Ku Niepodległej".
Nauczyciele szkół "stowarzyszeniowych" systematycznie podnoszą kwalifikacje zawodowe, kończąc kolejne studia podyplomowe, aby zapewnić sobie etat (26 godzin dydaktycznych). Dyrektorki szkół w Stodołach i Gierczycach uczestniczyły w studiach podyplomowych Lider Oświaty - poprzez rozwój własny i pracę z radami pedagogicznymi poprawiały jakość pracy placówek. Rady pedagogiczne z dwóch szkół wspólnie pracowały, wymieniały doświadczenia między sobą. Udoskonalono jakość nauczania poprzez wprowadzenie nowych aktywnych metod przy wsparciu mentorów z fundacji CEO.
Stowarzyszenie jest organem prowadzącym dla trzech szkół podstawowych. Zarząd stara się, aby szkoły mimo swojej odrębności dopełniały się i tworzyły wspólny "organizm" dla dobra dzieci. Dzięki zaangażowaniu dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i przy wsparciu Gminy Wojciechowice udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, wzbogacona została baza dydaktyczna szkół.
Elżbieta Hajdenrajch-Stępień
Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Edukacji
Gminy Wojciechowice
"Dzieci Naszym Dobrem"