Światowy Dzień Wody, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992r. Obchodzone jest corocznie 22 marca i ma przypominać o tym, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Odkręcając kran, często nie zdajemy sobie sprawy, jak cenna jest dla nas woda. Patrząc na oceany, morza, lodowce, jeziora czy rzeki widzimy hektolitry wody, ale niestety większość z niej nie stanowi dla nas źródła tego drogocennego napoju. Tylko 1% zasobów wodnych na Ziemi, to woda pitna. To tak niewiele. Z tego powodu należy szeroko rozmawiać o wodzie, jej znaczeniu dla naszej planety, a przede wszystkim o jej nadmiernym zużyciu przez człowieka i możliwościach ograniczania tego procesu.
22.03.2022r. oddziały przedszkolne PSP w Bidzinach również włączyły się w obchody Światowego Dnia Wody oraz podjęły działania mające na celu propagowanie postaw ekologicznych. Dzieci ubrane tego dnia na niebiesko, uczestniczyły w tematycznych zajęciach poświęconych wodzie. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny i prezentację multimedialną, wykonały tematyczne plakaty, tańczyły "wodny taniec" oraz uczestniczyły w akcji "Myjemy zęby i oszczędzamy wodę!". W czasie zajęć dzieci poznały źródła wody pitnej, dowiedziały się do czego potrzebna jest woda oraz poznały sposoby jej oszczędzania. Podczas wspólnej akcji mycia zębów, dzieci nauczyły się wykorzystywać jak najmniej wody podczas codziennych czynności higienicznych.
Woda daje nam życie, dlatego korzystajmy z niej rozsądnie i pamiętajmy, że:
- trzeba zakręcać wodę przy myciu zębów,
- lepiej brać szybki prysznic, niż pluskać się w pełnej wody wannie,
- należy unikać zbędnego spłukiwania wody w toalecie,
- kupujmy mniej odzieży, bowiem dzięki temu zmniejszy się jej produkcja, a co za tym idzie zużycie wody (przemysł tekstylny nazywany jest "wodożercą"),
- nie marnujmy jedzenia, do produkcji którego zużywa się bardzo dużo wody,
- nie kupujmy wody w małych plastikowych butelkach, lepiej postawić na wielorazowe bidony,
- nie zanieczyszczajmy wód,
- zbierajmy deszczówkę i wykorzystujmy ją w codziennych czynnościach.
mgr Marta Pęksa