Po skończonych egzaminach w dniu 18 czerwca 2020 r. piętnastu uczniów klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Bidzinach posadziło uroczyście świerk jednogłośnie nazwany przez uczniów podczas zakończenia roku szkolnego dumnie „Majorem” na pamiątkę kończącej się edukacji w szkole podstawowej. Świerk kłujący ze względu na kolor igieł nazywany też srebrnym (Picea pungens) to bardzo wysokie i piękne drzewo iglaste, pochodzące z górzystych rejonów Ameryki Północnej. W środowisku naturalnym może dorastać do ponad 40 m., jednak w Polsce osiąga rozmiar ok. 15-20 m. To bardzo wysokie, piękne drzewo o strzelistym, smukłym pokroju i wyprostowanym pniu. Jego gałęzie są sztywne i gęsto pokryte szarosrebrnymi lub niebieskozielonymi igłami. Osadzone są na pędzie za pomocą sęczkowatych wyrostków i układają się wokół niego promieniście. Drzewo zakwita wiosną w maju, wydając żółto-brązowe kwiaty męskie oraz czerwonobrązowe, szyszkowate kwiaty żeńskie. Rozwijające się z nich szyszki nasienne są zwisające, duże, walcowate i pokryte jasnobrązowymi, miękkimi łuskami o ściętym, nierównym wierzchołku. Tworzą się głównie w górnej części korony i dojrzewają latem następnego roku, po czym opadają z drzewa, uwalniając nasiona.
Pomysłodawcą tego wydarzenia byli Rodzice. Na ceremonię zaproszeni zostali w zastępstwie dyrektora E. Sidor i wychowawczyni. Świerk (drzewo) to symbol zapuszczania korzeni w głąb ziemi, a jednocześnie cały czas wzrastania ku górze. Dlatego też utożsamiane jest z życiem, rozwojem i świadomością siebie. Jego korona symbolizuje umysł, pień – ciało, a korzenie instynkty. Kojarzy się długowiecznością, dostojnością, ogólnym pięknem i siłą.
Srebrne drzewko ozdobiło nam teren zieleni przed szkołą. Jest to wyjątkowy dar, który związany jest z ekologią, przyrodą, symboliką. Mamy nadzieję, że przez lata wyrośnie dostojny i wspaniały i będzie ozdobą terenu przed szkołą.
Niech ten dobry pomysł będzie początkiem i wskazówką kolejnym rocznikom absolwentów.