Profilaktyka, która ratuje życie
Badania przesiewowe są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie chorób, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Regularne przeprowadzanie takich badań ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom, w tym nowotworom.
Okazja do badań bliżej niż myślisz!
- Wg danych NFZ na 1 kwietnia tego roku – 23,10 % mieszkanek Sadowia wykonało mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Jest to drugi – najniższy wynik w województwie świętokrzyskim. Z cytologii skorzystało prawie 16,61 % uprawnionych Pań.
- Na trzecim miejscu pod względem najniższego wyniku w woj., świętokrzyskim znajdują się Wojciechowice z wynikiem 23,33% (mammografia) i cytologią 15,57%.
- Te wyniki można poprawić! Sprawdź gdzie wykonać badania i jak można się zapisać.
- 29 kwietnia mammobus będzie w Opatowie, a 30 kwietnia w Ożarowie – warto skorzystać!
Program profilaktyczny raka szyjki macicy
Narodowy Fundusz Zdrowia już od wielu lat prowadzi program profilaktyczny nakierowany na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia.
Na taką profilaktyczną cytologię nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do najbliższego gabinetu ginekologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ. W powiecie opatowskim, za darmo w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy cytologię można wykonać w:
- SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W OŻAROWIE PORADNIA GINEKOLOGICZNA, ul. SPACEROWA 10, 27-530 Ożarów, tel. 15 861 10 19
- SZPITAL ŚW. LEONA SP. Z O.O., PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA ul. SZPITALNA 4/SZP, 27-500 Opatów, tel. 45 95 95 220
Profilaktyczne badanie cytologiczne w ramach tego projektu przysługuje kobietom co trzy lata. Natomiast panie obciążane czynnikami ryzyka (takimi jak: zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków immunosupresyjnch, zakażenie HPV - typem wysokiego ryzyka) mają prawo wykonać je co roku.
Warto też przypomnieć, że cytologię można zrobić w pracowni mobilnej, czyli cytomammobusie. Jeździ on po całym województwie, zatrzymując się w małych miejscowościach i zapraszając na badania okoliczne mieszkanki.
Ważne dla kobiet nieobjętych programem profilaktycznym
Zachęcamy też kobiety, które nie skończyły jeszcze 25 roku życia oraz te, które mają więcej niż 64 lata, aby również wykonały cytologię. Zrobią ją w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, a jedynym warunkiem jest otrzymanie skierowania od lekarza ginekologa, co w praktyce przekłada się na wykonanie tego badania podczas jednej wizyty. To badanie także finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program profilaktyczny raka piersi
Z bezpłatnej mammografii, bez żadnego skierowania, w ramach programu mogą skorzystać Panie między 45 – 74 rokiem życia, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich dwóch lat.
W regionie świętokrzyskim badania można wykonać stacjonarnie w placówkach, które realizują program:
w Kielcach:
- NZOZ Diamed, ul. Paderewskiego 48/15A, tel. 41 345 08 70;
- Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, ul. Prosta 30, tel. 41 201 39 01;
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Artwińskiego 3, tel. 41 367 46 40;
w Końskich:
- "MEDICA" Spółka z o.o., ul. Spółdzielcza 8B, tel. 42 254 64 10
oraz w Sandomierzu:
- Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, ul. Schinzla 13, tel.15 833 05 27
Do pozostałych, nawet najmniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy. (harmonogram postoju można znaleźć na naszej stronie internetowej https://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/.
Już 12 kwietnia w Kielcach odbędzie się piknik zdrowia "Zdrowie na kółkach" - mammobus zaparkuje na ul. Rynek (przy Urzędzie Miasta), w godz. 10:00 – 16:00, tel. 661 911 300.
"Zdrowie na kółkach" - wspólna akcja Urzędu Miasta Kielce i Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach odbędzie się w sobotę miedzy godziną 10:00 a 13:00. Mieszkańcy będą mogli skorzystać bezpłatnie z:
- mammografii,
- cytologii,
- spirometrii,
- badania przesiewowego słuchu,
- badania gęstości kości,
- badania przesiewowego wzroku,
- konsultacji i porad ze stomatologiem (dzieci i młodzież do 18 roku życia),
- pomiaru cukru,
- pomiaru ciśnienia tętniczego,
- pomiaru kwasu moczowego,
- porad farmaceutów,
- porad Amazonek,
- porad dietetyka,
- nauki pierwszej pomocy
Na stoisku NFZ będzie można wykonać analizę składu ciała a także, uzyskać informacje o bezpłatnych portalach: Akademia NFZ z kalendarzem badań oraz Diety NFZ, zapoznać się z aplikacjami mojeIKP oraz Moje Fizjo+, otrzymać Karnet Zdrowia i zaproszenie do skorzystania z kiosku profilaktycznego, otrzymać pakiet materiałów edukacyjno-informacyjnych (magazyny "Ze Zdrowiem" oraz ulotki).
Najmłodsi będą mogli zajrzeć do Kącika Małego Klienta. Tam dzieci dowiedzą się dlaczego witaminy są ważne, które produkty są wartościowe. Poprzez zabawę, dzięki grom i rebusom poznają zasady zdrowego odżywiania.
Ponadto w powiecie opatowskim, w kwietniu, mammobus będzie stacjonował:
- 29 kwietnia w Opatowie, ul. Partyzantów, (przy Opatowskim Ośrodku Kultury), tel. 58 767 34 44
- 30 kwietnia w Ożarowie, ul. Stodolna (przy Urzędzie Miejski, w godz. 9:00 – 14:00, tel. 58 325 76 02
ZAPRASZAMY!
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Świętokrzyskiego OW NFZ