100 rocznica urodzin Jana Pawła II – wydarzenia w Publicznej Szkole Podstawowej w Wojciechowicach i w całej Polsce 18.05.2020
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całym kraju – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W poniedziałek, 18 maja, odbył się wyjątkowy koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” organizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz TVP. Koncert był transmitowany o godz. 18.00 w TVP1 i na antenie Jedynki Polskiego Radia. Ze względu na obecną sytuację część wydarzeń z okazji rocznicy została zrealizowana w Internecie, a część jest już przeniesiona na drugą połowę roku (16 października będziemy obchodzić 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). 100. rocznica urodzin Jana Pawła II obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Wojciechowicach dzieci przygotowały prace plastyczne i w plenerze dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy. Bardzo przydała się pomoc rodziców, bez których wiele przedsięwzięć dziecięcych nie mogłoby być zrealizowane. Nad całym pomysłem wydarzenia czuwała Pani Urszula Dorociak, Dyrektor naszej szkoły, natomiast wydarzenie realizowała Pani Grażyna Szemraj we współpracy z Panią Iwoną Goral.
Mamy w dyspozycji prace wykonane przez dzieci, które prezentujemy na stronie PSP Wojciechowice i obecnie na stronie Urzędu Gminy Wojciechowice. Jan Paweł II wśród nas, w naszych sercach, pamięci, domach i kościołach. Zobaczcie sami. Do galerii zdjęć dołączyła również zaprzyjaźniona z nami Świetlica Środowiskowa im. J.P. II w Opatowie. Dzieci z tej świetlicy 2 lata temu odwiedziły Muzeum Lalek w Pilźnie, dzięki temu dostaliśmy informację, by wszystkie dzieci, i nie tylko dzieci mogły obejrzeć spektakl online prezentowany przez to Muzeum o Janie Pawle II. Podano nową stronę nagrania pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=UCZbuR1j3LY . Poniżej przypominamy również krótki życiorys Papieża. Jaką życiową drogą i wychowaniem w domu doszedł do świętości.
JAN PAWEŁ II (1920-2005)
Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.
„Tu wszystko się zaczęło…”
Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. Jego ojciec – Karol senior – był żołnierzem (porucznikiem). Pracował jako urzędnik wojskowy, choć jego wyuczony zawód to krawiec. Matka – Emilia z d. Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 r. w pobliskim kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym będzie mocno związany już do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie nadano mu imiona Karol Józef. Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i wymarzyła (wymodliła?) sobie, by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem – nieważne w jakiej kolejności. Emilia była dość chorowitą osobą. Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat, a Edmund 23 lata – kończył studia medyczne w Krakowie. Od tej pory Karolem zajmował się ojciec. Przejął się wychowaniem swoich synów – zwłaszcza małego Karola. Kilka dni po śmierci swojej żony, udał się z Mundkiem i Lolkiem do pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, do Sanktuarium Matki Bożej, by tam powierzyć Jej siebie i synów. W miesiąc później Karol przyjął I Komunię Świętą. Ojciec Karola pilnował planu dnia, w którym zawsze był czas na modlitwę, naukę i zabawę. Mały Karol codziennie przed lekcjami chodził na Mszę, na której służył jako ministrant. Po szkole grał z kolegami w piłkę nożną i w… ping-ponga. Oprócz edukacji szkolnej, także w domu tata dbał o jego rozwój intelektualny – uczył go języka niemieckiego, a także pielęgnował w nim patriotyzm, przybliżając historię Polski. Wrażliwy chłopak, tak o Karolu się wypowiadano.
Ten krótki rys życiorysu Karola Wojtyły jest bardzo ważny, szczególnie dla kształtowania postaw naszych dzieci. Zapraszamy do obejrzenia filmu i galerii prac dzieci. Wśród nich będzie kilka zdjęć dzieci ze świetlicy, które odwiedziły w czerwcu 2019 roku Sandomierz, gdzie był Jan Paweł II w 1999 roku. Mieliśmy również z naszymi dziećmi ze szkoły w Wojciechowicach odwiedzić Sandomierz ale niestety obecna sytuacja nie pozwoliła. Zapraszamy do obejrzenia naszych materiałów, życzymy miłych wrażeń i refleksji nad tym co warto zatrzymać w swoim sercu i pamięci.
Autor tekstu: Grażyna Szemraj