"Nie wiem, co to poezja.
Nie wiem, po co i na co,
Wiem, że czasami ludzie
Czytają wiersze i płaczą"
Władysław Broniewski
21 marca 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Bidzinach świętowaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Od 1999 roku jest to także Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione z inicjatywy UNESCO, by dać impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.
Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji, a także w Hiszpanii. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej tradycji. Podczas uroczystego apelu zaprezentowali swoje interpretacje znanych i lubianych wierszy. Klasa IV recytowała m.in. wiersze Jana Brzechwy, Jana Twardowskiego czy Juliana Tuwima. Klasa V wspólnie przedstawiła muzyczną wersję wiersza Juliusza Słowackiego pt. "W pamiętniku Zofii Bobrówny" oraz inne utwory poetyckie np. Doroty Gellner czy Janusza Główczyńskiego. Klasa VI deklamowała z podziałem na role utwór Aleksandra Fredry pt. "Koguty". Poetyckie popisy zakończyła uczennica z klasy VII, która recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej - "Nic dwa razy". Dodatkowo Piotr Chmielewski z klasy V zaśpiewał utwór Czesława Niemena – "Sen o Warszawie". Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami i drobnymi upominkami.
"Niektórzy lubią poezję" – pisała Wisława Szymborska – "Tylko co to takiego poezja?" –pytała dalej noblistka. Odpowiadała: "A ja nie wiem i nie wiem…" Wzorem Pani Wisławy trzymajmy się jej niewiedzy jak zbawiennej poręczy i sięgajmy po poezję. Nie tylko w Światowy Dzień Poezji!
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy przygotowali i zaprezentowali wybrane utwory poetyckie.
Organizator Światowego Dnia Poezji
Anna Wtorkowska