Dnia 16 listopada 2022 r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Bidzinach wybrali się na wycieczkę dofinansowaną z MEiN w ramach projektu "Poznaj Polskę". Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących m.in. publiczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Zamierzenie to, ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Na początku września 2022 r. został złożony wniosek o dofinansowanie zgodnie z wytycznymi MEiN, który uwzględniał punkty edukacyjne do zwiedzania z listy ministerialnej. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i wyjazd mógł być finansowany w 80% ze środków ministerstwa, a 20% kosztów ponieśli rodzice.
Pierwszym etapem zwiedzania było Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. Powołano go w 1976 roku, a zaczął funkcjonować od 1977 roku. Jest on realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Muzeum Wsi Kieleckiej jest instytucją, której celem jest trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki, kultury polskiej i światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwienie kontaktu ze zbiorami.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach pn. "Od ziarenka do bochenka". Zajęcia te były opowieścią pani przewodnik o chlebie od momentu wysiewu ziarna poprzez poszczególne etapy jego przygotowania, aż do wypieku chleba. Uczestnicy poznali tradycyjne narzędzia i czynności z tym związane, a następnie wypiekali bułeczki w piecu chlebowym.
Drugimi warsztatami były zajęcia pn. "Zbudujemy domek mały, czyli jak budowano domy na dawnej wsi". W czasie spaceru po Parku Etnograficznym przewodnik pokazywał i omawiał dawne drewniane konstrukcje domów. Następnie uczniowie składali przykładowy dom z drewnianych klocków na podstawie zdobytych już informacji o konstrukcjach budynków stosując wybrany rodzaj łączeń.
Spacerując po Parku Etnograficznym wśród starych chałup, mogli zobaczyć na żywo zwierzęta żyjącego w gospodarskiej zagrodzie. Były krowy, konie, kucyki, owce, kozy, kury, gęsi, kaczki, które coraz rzadziej możemy spotkać obecnie na wsi.
Dzięki przedsięwzięciu "Poznaj Polskę" uczniowie mogli zwiedzić również Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, które jest działem Kieleckiego Parku Technologicznego. Do głównych celów ECN należy popularyzacja osiągnięć nauki, techniki i kultury, dorobku naukowego, technicznego i kulturowego, promowanie metod i narzędzi edukacji oraz idei kształcenia przez całe życie.
Celem warsztatów edukacyjnych jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.
Stanowiska interaktywne i urządzenia zbudowane na wystawie to autorskie koncepcje, zaprojektowane i skonstruowane specjalnie dla Energetycznego Centrum Nauki. Wystawa jest nietypowa i bardzo uniwersalna. Ścieżek zwiedzania jest tyle, że wystarczy na kilka wizyt. Przygotowanych 28 interaktywnych stanowisk służy do eksperymentowania, gdzie można samodzielnie wytwarzać prąd, zatankować samochód, zbudować tamę czy też zaplanować miasto przyszłości angażuje zmysły uczniów. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było kino 2D. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. "Jak powstaje energia?". W Energetycznym Centrum Nauki uczniowie zmienili się w prawdziwych odkrywców i pracowników nauki. Pomocy udzielali im edukatorzy, którzy wyjaśniali zawiłości techniki. Wszystkie te doświadczalne miejsca, rozbudzały ciekawość i wyobraźnię zwiedzających.
Energetyczne Centrum Nauki to początek wielkiej podróży, która zmienia ludzi i wzbudza w nich zainteresowanie nauką. Można tu odkrywać, dziwić się i zachwycać otaczającym światem.
Poprzez eksperymentowanie oraz prowadzenie doświadczeń dzieci zachęcane były do zaangażowania się w poznawanie i zrozumienie świata oraz pogłębiania wiedzy. Przestrzeń ta przygotowana jest dla wszystkich niezależnie od wieku. Składają się na nią:
- Wystawa Energia - ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do eksperymentowania. Znajduje się tutaj między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Wystawa podzielona została na trzy strefy: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek" - wszystkie tworzą spójną całość.
- Laboratorium "Generator Mocy" jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów prowadzonych jest wiele naukowych eksperymentów. Organizowane są tu warsztaty popularnonaukowe, urodziny małego naukowca, a także spotkania cykliczne, kursy i prezentacje.
- Kino - tu prezentowane są wyjątkowe filmy. Odbywają się także spotkania i wykłady, kameralne konferencje oraz pokazy. Obowiązkowym elementem zwiedzania przestrzeni ECN jest film dotyczący energii w przyrodzie, stworzony specjalnie dla Centrum.
- Częścią ECN jest również Energetyczny Ogród Doświadczeń, w którym znajdują się: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w zupełnie nietypowy sposób. Zbudowana została także podwyższona scena, umożliwiająca organizację eventów. Chętni mogą skorzystać ze strefy relaksu – 2 altan z grillem.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach pt.: "Świecące w ciemności – luminescencja oraz zjawisko bioluminescencji". Uczestnicy warsztatów poznali w trakcie eksperymentowania po ciemku, że świetliki świecą tak samo jak żarówki, istnieją świecące grzyby, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło. Podczas przeprowadzanych doświadczeń dowiedziały się, że pieniądze i dokumenty świecą w ciemności, jakie substancje emitują światło i w jaki sposób zjawisko luminescencji pomaga w prowadzeniu śledztwa.
Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń ostatnim etapem wycieczki był obiad w McDonalds. Dzieci pomimo deszczowej pogody były zachwycone wyjazdem i zdobytą wiedzą podczas tej ciekawej podróży. W drodze powrotnej do domu dzieliły się swoimi przeżyciami. Już czekają na kolejną wyprawę, aby zwiedzać Polskę.
To była praktyczna lekcja historii, zdobywania wiedzy i umiejętności o otaczającym dzieci świecie nauki i przyrody.