Dnia 17.11.2022r. grupa 55 uczniów z klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Bidzinach uczestniczyła w wycieczce do Kielc, która odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę".
Pierwszym miejscem na naszej trasie było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które mieści się w części budynku pierwszej kieleckiej szkoły średniej, do której w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Muzealna ekspozycja przedstawia historię rodu Żeromskich, czasy powstania styczniowego, opisuje okres dzieciństwa i młodość pisarza oraz prezentuje jego twórczość. Najcenniejszymi eksponatami związanymi z dzieciństwem Stefana są rodzinne pamiątki: srebrny zegarek ojca pisarza i broszka matki. Pod modrzewiową belką (jedyną pamiątką, która ocalała z domu rodzinnego pisarza) zgromadzono meble, rodzinne fotografie, porcelanę, przedmioty codziennego użytku, które oddają charakter ciekockiego dworku. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się aranżacja szkolnej sali lekcyjnej z końca XIX wieku. Uczniowie mieli możliwość na chwilę przenieść się w czasie i uczestniczyć w lekcji z czasów Żeromskiego. Zasiedli w drewnianych ławkach, dostali też drewniane piórniki i tornistry oraz alfabet rosyjski. Mogli też przymierzyć mundurek uczniowski czy też posiedzieć w tzw. oślej ławce. Dowiedzieli się jakie kary były stosowane w szkole np. klęczenie na grochu, niedzielne siedzenie w kozie czy też bicie "dyscyplinką".
Kolejną przygodą dla uczniów było rozwiązywanie Questu – "Z pamiętnika młodego Żeromskiego". Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali foldery z rymowaną instrukcją zawierającą szereg wskazówek, które miały doprowadzić w określone miejsca związane ze Stefanem Żeromskim. Podążając w dół ulicy, bystre dzieciaki szybko odnalazły między innymi: Seminarium Duchowne, figurę Świętego Nepomucena, następnie przechodząc przez piękny park, zwrócili uwagę na kamienne ławy z baranami, basztę zwaną "plotkarką", muszlę koncertową oraz pomnik Żeromskiego. Każdy uczeń nie tylko zapamiętał tę zwrotkę:
"Potrzyj pomnik ręką, to szczęcie przynosi. Napiszesz sprawdzian poprawnie, na to się zanosi!
Tuż przed maturą wróć tu ekspresem dowolny egzamin zdasz wówczas z sukcesem"
…ale szybko wcielił ją w życie. Dzięki temu pomnik Żeromskiego aż lśni! Rozwiązanie zadań było ciekawą wycieczką literacką i mądrą zabawą.
Drugim miejscem wyprawy było Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. To niezwykłe miejsce do eksperymentowania. Najpierw uczniowie uczestniczyli w warsztatach popularnonaukowych w laboratorium "Generator mocy". W tym miejscu każdy miał możliwość poczuć się jak prawdziwy naukowiec – założyć fartuch, rękawice, okulary ochronne i badać, testować, sprawdzać, szukać odpowiedzi na pytania, odkrywać. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie wystawy "Energia". To 28 interaktywnych stanowisk do eksperymentowania. Wolno samodzielnie wytwarzać prąd, zatankować samochód, zbudować tamę czy też zaplanować miasto przyszłości. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było kino. Młodzież obejrzała film edukacyjny pt. "Jak powstaje energia?". W Energetycznym Centrum Nauki uczniowie zmienili się w prawdziwych naukowców, a pomocy udzielali edukatorzy - energiczni i uśmiechnięci pasjonaci nauki.
Wycieczka do Kielc bardzo się wszystkim uczniom podobała – dostarczyła niesamowitych wrażeń. Zarówno podróż do świata energii, jak i wyprawa literacka, to będzie niezapomniana lekcja!
Anna Wtorkowska