Dnia 23 września 2022 r. odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Bidzinach dr hab. inż. prof. nz wykładowca Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie Pan Antoni Cieśla. Ten wybitny uczony pracuje na Katedrze Elektrotechniki i Elektroenergetyki i zajmuje się ciekawymi zjawiskami elektrycznymi.
Takim ciekawym zjawiskiem, które zostało odkryte 99 lat temu, jest nadprzewodnictwo. Wielu naukowców, którzy zajmują się tym zjawiskiem otrzymało nagrody Nobla, czyli największe wyróżnienie w dziedzinie nauki. Pan profesor pracuje nad wykorzystaniem tego zjawiska w różnych rozwiązaniach technicznych.
Fantastyczny Gość przyjechał do naszej szkoły, aby przekazać część swojej olbrzymiej wiedzy i doświadczenia uczniom klas I-VIII. Były to dwa wykłady o lewitacji magnetycznej. Pierwsze warsztaty "O pociągu na poduszce" obejrzeli uczniowie klas młodszych. Wzbudziły one wielkie zainteresowanie dzieci. Uczestnicy pokazu dziwili się jak może "mały pociąg" o imieniu "Tomek" unosić się nad torem magnetycznym. Każdy chciał dotknąć i poczuć jak to pole działa.
Drugie warsztaty pt. "Prąd, nadprzewodnictwo i lewitacja" przeznaczone były dla uczniów klas starszych. Podczas spotkania profesor opowiadał o historii kolejnictwa od pierwszych pociągów napędzanych lokomotywą parową poprzez lokomotywy spalinowe, elektrowozy i współczesne pociągi "na poduszce magnetycznej MAGLEV".
Wszyscy zainteresowani niezwykłym wykładem byli pod wrażeniem pokazu dotyczącego lewitacji magnetycznej dysku nadprzewodnika wysokotemperaturowego schłodzonego ciekłym azotem. Mogli przekonać się, co jest ciekły azot i jaką spełnia rolę w zabawce - lokomotywie "Tomek", która swobodnie lewitowała – unosiła się nad przygotowanym torem. Niecodzienny Gość opowiedział nam również o swoim hobby, którym jest czytanie książek, długie piesze wycieczki, a przede wszystkim fotografowanie. Ta fantastyczna lekcja pobudziła wyobraźnię uczniów oraz dostarczyła dużo nowej wiedzy i niezapomnianych wrażeń. A może też rozbudziła wśród uczniów zainteresowania elektrotechniką? Przekonamy się o tym za kilkanaście lat!
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU PROFESOROWI ZA INTERESUJĄCE LEKCJE O ZJAWISKACH ELEKTRYCZNYCH W NASZYM CODZIENNYM ŻYCIU.